KOMUNIKAT !
Informujemy Rodziców/Opiekunów, iż od dnia 25 maja br.
Miejskie Przedszkole „Światełko” w Ełku będzie funkcjonować na
innych zasadach, wskazanych w wytycznych
MEN, GIS i MZ.
Zgodnie z wytycznymi MEN, MZ i GIS z Przedszkola w pierwszej kolejności powinny skorzystać te dzieci, których Rodzice nie mają możliwości pogodzenia pracy z opieką w domu.
Pierwszeństwo mają dzieci pracowników systemu ochrony zdrowia, służb mundurowych, pracowników handlu i przedsiębiorstw produkcyjnych, realizujący zadania związane z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19.
Od dnia 25 maja 2020 r., planowane jest uruchomienie funkcji opiekuńczej przedszkola w budynku oddziałów zamiejscowych MP „Światełko” w Ełku ul. Toruńska 8a. W związku z tym, prosimy Rodziców/Opiekunów o zapoznanie się z:
- obowiązującymi procedurami wznowienia funkcji opiekuńczej
- przedszkola w okresie epidemii,
- z harmonogramem etapów wznawiania opieki przedszkolnej,
- kryteriami przyjęcia dziecka na wznowioną opiekę przedszkolną oraz z wnioskiem wraz z załącznikami.
Wszystkie informacje i dokumenty zamieszczone zostają na stronie internetowej przedszkola wraz ze wskazanymi powyżej załącznikami. Wniosek o wznowienie opieki przedszkolnej wraz z załącznikami, Rodzice/Opiekunowie pobierają ze strony internetowej przedszkola i składają w przedsionku budynku Miejskiego Przedszkola ”Światełko” w Ełku przy ul. Toruńska 8a do wystawionej skrzynki na pocztę/dokumentację. Lista dzieci przyjętych na wznowioną opiekę przedszkolną zostanie wywieszona na drzwiach głównych MP „Światełko” w Ełku w terminie podanym w harmonogramie.
Z wyrazami szacunku
Iwona Geru
dyrektor MP „Światełko” w Ełku
Procedura przyprowadzania dziecka do placówki, pobytu i odbierania dziecka z placówki przez rodziców/opiekunów
Załącznik nr 1 do zarządzenia nr 5/2020
Dyrektora Miejskiego Przedszkola „Światełko” w Ełku
z dnia 13.05.2020roku w sprawie wprowadzenia
procedury przyprowadzanie dziecka do placówki, pobytu
i odbieranie dziecka z placówki w sytuacji zagrożenia zakażenia korona wirusem lub zachorowania na COVID-19
Procedura przyprowadzanie dziecka do placówki, pobytu i odbieranie dziecka z placówki przez Rodziców/Opiekunów
1) Czas pracy przedszkola ulega zmianie (ze względu na bezpieczeństwo dzieci i pracowników, przewidziany jest jak najkrótszy czas pobytu na terenie placówki)
2) Przedszkole w okresie wznowienia opieki przedszkolnej czynne będzie od
6.30 do 16.00
3) Wprowadza się zmieniony rozkład dnia.
4) W placówce może przebywać wyłącznie określona liczba dzieci, wskazana przez wytyczne przeciwepidemiczne Głównego Inspektora Sanitarnego.
5) Dzieci zostają zakwalifikowane/niezakwalifikowane do grup przedszkolnych po wcześniejszym zapoznaniu się Rodziców/Opiekunów z kryteriami dotyczącymi wznowienia opieki przedszkolnej, oraz złożenie wniosku wraz z wymaganymi załącznikami i oświadczeniami. Decyzja dyrektora dziecko zostaje zakwalifikowane/ niezakwalifikowane na wznowioną opiekę przedszkolną w okresie pandemii COVID-19
6) Wniosek o wznowienie opieki przedszkolnej wraz z załącznikami Rodzice/Opiekunowie pobierają ze strony internetowej przedszkola i składają w miejscu wyznaczonym przez Dyrektora placówki.
7) Po rozpatrzeniu wniosków Rodzic/Opiekun zostaje powiadomiony o wznowieniu opieki nad ich dzieckiem/dziećmi za pośrednictwem listy wywieszonej na drzwiach.
8) Po wyczerpaniu ustalonego limitu miejsc w poszczególnych grupach określonych w wytycznych GIS, Dyrektor placówki ma prawo odmówić przyjęcia dziecka do podmiotu, biorąc pod uwagę potwierdzenie spełnienia kryteriów zgodnych z wytycznymi MEN, MZ i GIS, wypełnienia wniosku na wznowioną opiekę przedszkolną oraz wymaganych załączników, oświadczeń
9) 72 godziny przed przyprowadzeniem dziecka do przedszkola Rodzice/Opiekunowie obowiązkowo przynoszą podpisane ubrania na zmianę, obuwie zmienne w reklamówce które podlegają kwarantannie przed przyjęciem dziecka/dzieci do placówki.
10) Do przedszkola można przyprowadzać tylko dziecko zdrowe, bez objawów chorobowych, alergii.
11) Po wejściu do placówki należy zwrócić uwagę na wyznaczoną „Strefę Bezpieczną”. W strefie może przebywać tylko jeden rodzic/opiekun i przyprowadzone dziecko.
12) W strefie bezpieczeństwa przyprowadzający rodzic/opiekun zobowiązany jest używać środków ochrony osobistej (rękawiczki, maska) i zapoznać się z instrukcją przyprowadzania i odbierania dziecka z przedszkola, każdorazowo użyć płynu dezynfekującego do rąk .
13) W pomieszczeniu zwanym „Strefą Bezpieczeństwa” dostępne są plakaty informacyjne opracowane przez Ministerstwo Zdrowia zawierające pouczenia jak należy postępować w przypadku stwierdzenia objawów zakażenia, a także numery telefonów instytucji z którymi należy się kontaktować.
14) W strefie bezpieczeństwa wyznaczony pracownik obsługi nadzoruje przestrzegania zasad, dokonuje pomiaru temperatury dziecka w obecności rodzica/opiekuna wykonuje pomiar temperatury i zapisuje w karcie pomiaru temperatury. Wyznaczony pracownik odbiera dziecko od rodzica/opiekuna, nadzoruje jego samodzielne rozbieranie się z odzieży wierzchniej, zmianę obuwia i prowadzi do wyznaczonej grupy. Przekazuje wychowawcy/opiekunowi grupy. W sytuacji odbierania dziecka z przedszkola powtarza czynność i oddaje dziecko w ręce rodzica/opiekuna. Rodzic nie przekracza „Strefy Bezpieczeństwa”
15) Pracownik , o którym mowa wyposażony jest w fartuch ochronny, jednorazowe rękawice, maskę lub przyłbicę
16) W drodze do/z przedszkola Rodzic/Opiekun zobowiązuje się zaopatrzyć dziecko w maseczkę (powyżej 4 r. ż.).
17) Dzieci do placówki mogą być przyprowadzane i odbierane tylko przez osoby zdrowe, najlepiej te same lub wcześniej upoważnione przez rodziców/opiekunów.
18) Rodzice/opiekunowie przyprowadzający dziecko do/z przedszkola powinni zachować dystans społeczny w odniesieniu do pracowników placówki, innych dzieci i ich rodziców, wynoszący minimum 2 m.
19) Jeżeli w domu dziecka przebywa osoba na kwarantannie lub izolacji w warunkach domowych nie wolno przyprowadzać dziecka do przedszkola
20) Rodzice /opiekunowie zobowiązani są wyrazić zgodę na pomiar temperatury ciała dziecka przed wejściem do Strefy Bezpieczeństwa przez wyznaczonego pracownika placówki
21) Rodzice/opiekunowie zobowiązują się przypominać dziecku o podstawowych zasadach higieny osobistej mycia rąk po wyjściu z toalety, przed i po posiłku
22) Rodzice/opiekunowie powinni przypominać swojemu dziecku, że będąc w przedszkolu powinien stosować się do zasad wyznaczonych przez nauczyciela/opiekuna grupy.
23) Dziecko do placówki nie powinno zabierać ze sobą niepotrzebnych przedmiotów i zabawek, artykułów spożywczych.
24) Rodzice/opiekunowie zobowiązani są do natychmiastowego odbioru dziecka z przedszkola, w przypadku wystąpienia u niego niepokojących objawów, zgłoszonych telefonicznie przez pracownika placówki.
25) Jednocześnie rodzice/opiekunowie wyrażają zgodę na udostepnienie danych osobowych dziecka TSSE w Ełku ( Terenowa Stacja Sanitarno- Epidemiologiczna w Ełku) w przypadku wystąpienia niepokojących objawów chorobowych.
26) Rodzice/Opiekunowie zobowiązani są do zapoznania się i przestrzegania procedur bezpieczeństwa w trakcie Pandemii COVID-19 obowiązujące w przedszkolu
27) Rodzice/Opiekunowie przyjmują na siebie całkowitą odpowiedzialność za podjętą decyzję związaną z przyprowadzaniem dziecka do przedszkola w sytuacji zagrożenia zakażenia koronawirusem lub zachorowania na COVID-19
§ 3.1. Pobytu dziecka na terenie placówki
1) W przedszkolu w czasie wznowienia opieki nad dziećmi organizowane będą zajęcia opiekuńcze
2) W przedszkolu organizowana jest praca, która uniemożliwia stykanie się ze sobą poszczególnych grup dzieci.
3) Dzieci przypisane do danej grupy przedszkolnej, przez cały czas pobytu w przedszkolu przebywają w wyznaczonej stałej sali zajęć.
4) Wychowawcy grup dostosowują opiekę w grupie, w taki sposób, by grupy nie stykały się w tym samym czasie w ciągach komunikacyjnych: szatnia, łazienka.
5) W miarę możliwości do grupy przyporządkowani są ci sami nauczyciele/opiekunowie.
6) .
7) Podczas pobytu w przedszkolu dzieci nie leżakują.
8) Urządzenia zabawowe znajdujące się na placu zabaw przy budynku Miejskiego Przedszkola „Światełko” w Ełku będą dezynfekowane.
9) W grupie może przebywać maksymalnie 12 dzieci . W uzasadnionych przypadkach za zgodą organu prowadzącego można zwiększyć liczbę dzieci nie więcej niż o 2.
10) W salach poza dziećmi mogą przebywać wyłącznie wychowawcy i wyznaczeni pracownicy: pomoc nauczyciela/pracownik obsługi
11) Minimalna przestrzeń dla dzieci w sali nie może być mniejsza niż 4 m².
12) Dzieci spożywać będą posiłki w miejscach do tego przeznaczonych i w bezpiecznych odległościach
13) Stoliki, krzesełka, toalety, ciągi komunikacyjne, szatnie i zabawki będą dezynfekowane bezpiecznymi dla dzieci środkami dezynfekującymi przez personel przedszkola w trakcie pobytu dziecka w placówce i po jego wyjściu zgodnie z harmonogramem prac porządkowych
14) Pomieszczenia, w których będą przebywały dzieci zobowiązuje się nauczycieli/opiekunów do wietrzenia .
15) W sali, w której przebywa dziecko są usunięte przedmioty i sprzęty, których nie można skutecznie uprać lub dezynfekować (np. dywany, zasłony, zabawki pluszowe, lalki, małe klocki, wózki, puzzle i wiele innych drobnych zabawek i przyborów).
16) W toaletach dla dzieci i personelu wiszą instrukcje prezentujące prawidłowe mycie rąk
17) Dzieci korzystają z jednorazowych ręczników papierowych i jednorazowych kubków do picia wody
18) W przypadku konieczności- wystąpienia niepokojących objawów chorobowych dziecku zostanie zmierzona temperatura.
19) Dziecko manifestujące, przejawiające niepokojące objawy choroby będzie odizolowane w odrębnym pomieszczeniu z zapewnieniem minimum 2 metrów odległości od innych osób, a rodzice/opiekunowie zostaną niezwłocznie powiadomieni w celu pilnego odebrania dziecka z przedszkola
20) W pomieszczeniu odizolowanym w razie konieczności może przebywać dziecko i opiekun z zachowaniem odległości 2 metrów.
21) W pomieszczeniu znajdować się będzie leżak, termometr i numery kontaktowe umożliwiające bezpośredni kontakt z rodzicem/opiekunem, a w razie konieczności z Terenową Stacją Sanitarno-Epidemiologiczną.
22) Obszar, w którym poruszało się i przebywało dziecko, należy poddać gruntownemu sprzątaniu i zdezynfekować powierzchnie dotykowe (klamki, poręcze, uchwyty itp.).
23) Ustala się listę pracowników, dzieci i innych osób obecnych w tym samym czasie w części/ częściach obiektu, w których przebywał chorujący, i zaleca stosowanie się do wytycznych Głównego Inspektora Sanitarnego dostępnych na stronie gov.pl/web/koronawirus/ oraz gis.gov.pl, odnoszących się do osób, które miały kontakt z zakażonym
24) Pomieszczenia przedszkolne są dezynfekowane i wietrzone podczas pobytu dzieci na terenie przedszkola
25) Po zakończeniu zajęć przedszkolnych pomieszczenia w placówce sprzątają i dezynfekują pracownicy obsługi
Iwona Gerus
Dyrektor Przedszkola „Światełko” w Ełku
HARMONOGRAM
wznowienie od 25.05.2020 opieki przedszkolnej/żłobkowej w okresie epidemii
Lp. | Termin | Etapy dotyczące wznowienia opieki przedszkolnej | Uwagi |
1 | 13.05.2020 | 1. Publikacja na stronie internetowej przedszkola/żłobka harmonogramu wznowienia opieki przedszkolnej/żłobkowej , wniosku o wznowienie opieki przedszkolnej/żłobkowej w okresie epidemii wraz z załącznikami oraz procedurę dotycząca przyprowadzania dziecka do przedszkola/żłobka i odbierania dziecka z przedszkola/żłobka oraz jego pobytu na terenie placówki w sytuacji zagrożenia zakażenia koronawirusem lub zachorowania na COVID-19 |
2
14-15.05.2020
Składanie przez rodziców „Wniosków o wznowienie opieki przedszkolnej/żłobkowej w okresie epidemii” do wybranych przedszkoli wraz z wymaganymi załącznikami.
3 18-19.05.2020Rozpatrzenie złożonych Wniosków (j/w)
4
20.05.2020
Powiadomienie rodziców o przyjęciu/nieprzyjęciu dziecka w ramach wznowienia opieki przedszkolnej/żłobkowej
5
21.05.2020
Osobiste dostarczenie przez rodziców wymaganej tzw. wyprawki osobistej dziecka (ubranka, pieluszki, przybory szkolne, buty na zmianę itp.) do placówki, w której przyjęte zostało dziecko w celu pozostawienia jej 72 godz. kwarantannie.
PROCEDURA PRZECIWDZIAŁANIU ZACHOROWANIU ORAZ POSTĘPOWANIA NA WYPADEK ZAKAŻENIA KORONAWIRUSEM LUB ZACHOROWANIA NA COVID-19 DZIECI LUB PERSONELU PLACÓWKI
- Pracownicy przechodzą instruktaż postępowania w przypadku wystąpienia niepokojących objawów chorobowych zgodnie z zaleceniami Ministerstwa Zdrowia.
- Pracownik, u którego występują widoczne objawy choroby wskazującej na chorobę zakaźną nie jest dopuszczony do pracy.
- Pracownicy z objawami chorobowymi, które pojawiły się w czasie wykonywania obowiązków powinni skontaktować się telefonicznie ze stacją sanitarno-epidemiologiczną, oddziałem zakaźnym, a w razie pogarszania się stanu zdrowia zadzwonić pod nr 999 lub 112 i poinformować, że mogą być zakażeni koronawirusem.
- W przypadku wystąpienia u pracownika będącego na stanowisku pracy niepokojących objawów sugerujących zakażenie COVID-19 należy:
1) niezwłocznie odsunąć go od pracy i odesłać transportem indywidualnym do domu;
2) wstrzymać przyjmowanie kolejnych grup dzieci;
3) powiadomić właściwą miejscowo powiatową stację sanitarno-epidemiologiczną i stosować się ściśle do wydawanych instrukcji i poleceń.
- Obszar, w którym poruszał się i przebywał pracownik, należy poddać gruntownemu sprzątaniu i zdezynfekować powierzchnie dotykowe (klamki, poręcze, uchwyty itp.).
- Ustala się listę pracowników, dzieci i innych osób obecnych w tym samym czasie w części/ częściach obiektu, w których przebywał chorujący, i zaleca stosowanie się do wytycznych Głównego Inspektora Sanitarnego dostępnych na stronie gov.pl/web/koronawirus/ oraz gis.gov.pl, odnoszących się do osób, które miały kontakt z zakażonym.
- W trybie natychmiastowym należy powiadomić rodziców dzieci o konieczności ich odbioru z przedszkola.
PRIORYTETOWE REKOMENDACJE
A. Procedury zapobiegawcze: identyfikacja obecności wirusa u pracowników.
- Pracownicy z objawami nie mogą przychodzić do pracy. Nakazuje się stosowanie do wytycznych Głównego Inspektora Sanitarnego.
- Wdrożenie bezdotykowego mierzenia temperatury u pracowników i gości przy wejściu do zakładu. Mierzenie temperatury odbywa się, w miarę możliwości, poza budynkiem zakładowym, a pracownicy stojąc w kolejce muszą zachowywać 1,5-metrowy odstęp. W przypadku stwierdzenia podwyższonej temperatury (powyżej 37 stopni C), dana osoba nie może zostać wpuszczona na teren zakładu. W takim przypadku, nakazuje się stosowanie do zaleceń GIS.
- Pracownik, który mógł narazić się na zakażenie COVID-19 poza zakładem pracy musi zgłosić taki fakt do pracodawcy.
- Wprowadzenie codziennych procedur zbierania poświadczonych przez pracownika oświadczeń (kwestionariuszy) o stanie zdrowia, w szczególności o braku występowania objawów chorobowych u pracownika oraz o braku kontaktu z osobą, która miała widoczne objawy chorobowe lub była narażona na kontakt z osobą zakażoną.
B. Procedury ograniczające rozprzestrzenianie się wirusa.
- Zapewnienie ochrony twarzy i rąk dla pracowników zakładu.
- Przekazanie pracownikom zaleceń dotyczących częstego mycia rąk i unikania powitań poprzez podanie ręki.
- Obowiązek zapewnienia utrzymania odległości przynajmniej 1,5 metra pomiędzy pracownikami.
- Wprowadzenie ograniczeń w kontakcie pomiędzy pracownikami poprzez zmianę systemu pracy .
- Stworzenie małych zespołów, z których każdy podczas zmiany pracuje w izolacji od pozostałych.
- Dopasowanie pracy zmianowej w ten sposób, aby zespoły nie miały ze sobą fizycznego kontaktu – obowiązuje do czasu objęcia dzieci opieką.
- Zapewnienie pracownikom dostępu do płynu dezynfekcyjnego, szczególnie przy wejściu do zakładu pracy.
- Ograniczenie możliwości przebywania osób w pomieszczeniach socjalnych.
- Maksymalne ograniczenie korzystania z przestrzeni wspólnych.
- Maksymalne ograniczenie liczby osób, które muszą korzystać z szatni na terenie firmy do osób, które obejmują stanowiska pracy powodujące znaczne zabrudzenie ciała i odzieży.
- Zawieszenie wykonywania obligatoryjnych badań okresowych pracowników oraz okresowych szkoleń. Wszelkie szkolenia powinny być wykonywane w trybie online, z wyjątkiem tych, których nie można przeprowadzać w sposób zdalny.
- Ograniczenia dotyczące współpracy zewnętrznej – zawieszenie delegacji i spotkań zewnętrznych.
- Odprawy pracownicze powinny odbywać się na wolnym powietrzu, a spotkania i narady wewnętrzne, jeśli są niezbędne, powinny być przeprowadzane przy otwartych oknach lub drzwiach.
- Wdrożenie procedur prewencyjnego odkażania, w tym: zabawek, pomieszczeń.
C. Procedury w przypadku stwierdzenia zarażenia wirusem wśród pracowników.
- Gromadzenie przez zakład informacji dot. przypisania pracowników do konkretnych stanowisk lub obszarów pracy.
- Poinformowanie pracowników o sytuacji związanej z osobami zakażonymi.
- Dezynfekcja całej sekcji zakładu w której przebywał zarażony pracownik i określenie, czy któreś z części budynku powinny zostać wykluczone na dłuższy okres czasu.
- Ustalenie, czy należy wdrożyć dodatkowe procedury, biorąc pod uwagę zaistniały przypadek.
- Utworzenie procedury na wypadek zamknięcia zakładu w związku ze stanem epidemii decyzją administracyjną lub powszechnie obowiązującym źródłem prawa.
- Zalecenie 2-tygodniowej pracy zdalnej (lub wstrzymanie się od pracy) dla pracowników, którzy mieli bezpośrednią styczność z zakażonym pracownikiem i w razie potrzeby uruchomienie personelu rezerwowego. Jeśli po tym czasie nie wystąpią objawy choroby, pracownicy mogą wrócić do pracy na terenie zakładu.